Сильні кістки

Щоб кістки були міцні, ви повинні піклуватися про них, бажано протягом всього життя. І дійсно, найкращих результатів можна досягти, почавши дбати про них ще в ранньому віці, проте ніколи не пізно. Рух і здорове харчування, багате кальцієм та вітамінами, дозволяють ефективно запобігти остеопорозу або обмежити його наслідки.

Процес ремоделювання кістки

Кісткова тканина, всупереч загальноприйнятій думці, є живою -  вона включає в себе живі клітини (остеоциди), оточені м'якенькими міжклітинними структурами, які складаються з органічних речовин і мінеральних солей. Ці компоненти утворюють своєрідний композитний матеріал, в якому колагенові волокна надають кісткам пружність, а неорганічні компоненти (гідроксиапатити), або солі кальцію і фосфору, надають кісткам міцність.

Кісткова тканина забезпечена кров'ю та іннервована, має також велику регенеративну здатність до усунення пошкоджень (наприклад, зростання переломів). За усунення пошкоджень відповідають кістогубні клітини (остеокласти), а за відновлення – остеогенні (остеобласти). Зміни в кістках відбуваються в залежності від віку. До 30 років переважає процес формування кістки, після чого приблизно на 20 років настає баланс між роботою кістогубних і остеогенних клітин. Після 50 років починає переважати процес їх руйнування, що призводить до втрати кісткової маси. Тому істотне значення має щільність сформованих до цього часу кісток, бо чим більша вихідна щільність, тим менший ризик остеопорозу.

Кальцій + D3
Доппельгерц актив
Кальцій + D3
  • Джерело кальцію та вітамінів, що запобігають втраті кісткової маси та розвитку остеопорозу

Коли кількості кальцію, що надходить в організм, недостатньо, відбувається його постачання з кісток, що, однак, не призводить до ослаблення структури кістки. Період вагітності у жінок відіграє в цьому вирішальну роль, оскільки плід, що розвивається, вимагає великої кількості кальцію для побудови кісткових структур. У випадку дефіциту кальцію в раціоні в цей період, мінерал отримується з накопичень кальцію, що міститься в кістках матері, а це призводить до демінералізації кісток, а з віком - до підвищеної крихкості і ламкості кісток, тобто остеопорозу.

Швидка демінералізація кісток

Кісткова тканина з високою міцністю зустрічається, в основному, в стрижнях довгих кісток і черепі. Губчаста кісткова тканина створює ажурні губчасті структури, які складаються з кісткових пластинок, заповнених червоним кістковим мозком. Це відбувається, в основному, в епіфізах довгих кісток, тому в цьому місці також найбільший ризик переломів, викликаних остеопорозом.

Згідно з медичним визначенням, остеопороз є метаболічним захворюванням кісток, яке призводить до порушення щільності кісткових структур і зниження кісткової маси.

Наслідком цього процесу є значне ослаблення кісток, які вже при відносно невеликих травмах можуть ламатися.

На початковій стадії остеопороз ніяк не виявляє своїх ознак, лише пізнішій стадії з'являються больові відчуття, найчастіше це болі в спині, особливо в ділянці хребта. Тоді ризик перелому збільшується навіть при незначних навантаженнях і травмах. Також можуть з'явитися так звані спонтанні переломи. Особливо небезпечні для здоров'я і життя переломи в коренях хребців і на шийці стегнової кістки, які вимагають оперативного втручання. На жаль, остеопоротичні переломи важко лікуються, особливо у літніх людей. Зазвичай, вони вимагають тривалої реабілітації, і не завжди вдається повернутись до повної фізичної форми.

Остеопороз, в першу чергу, пов'язаний з похилим віком, оскільки ризик його виникнення збільшується після 50 років. Жінки частіше піддаються ризику, особливо під час менопаузи і при тривалому дефіциті естрогенів, а також під час вагітності та годування грудьми. У чоловіків демінералізація відбувається рідше і зазвичай в більш пізньому віці, а також причиною може бути дефіцит тестостерону. Остеопороз також може вражати молодих людей, внаслідок інших захворювань або прийому ліків. Він також трапляється у дітей, які швидко ростуть.

Багато факторів можуть підвищити ризик розвитку остеопорозу, в тому числі:

  • генетична схильність (виникнення остеопоротичних переломів в сім'ї),
  • харчування з низьким вмістом кальцію (наприклад, з низьким вмістом молочних продуктів),
  • споживання значної кількості фітатів (непросіяний хліб, крупи) і фосфору (напої типу коли, м'ясні вироби), що ускладнюють засвоєння кальцію,
  • вживання переважно смажених або запечених страв з великою кількістю жиру, який знижує рівень кальцію,
  • споживання великої кількості овочів, що містять оксалати, які ускладнюють всмоктування кальцію з шлунково-кишкового тракту,
  • недостатнє потрапляння сонячних променів (80% вітаміну D утворюється в шкірі під впливом ультрафіолетових променів): на жаль, дефіцит виявлений у 90% пацієнтів в Польщі,
  • низька фізична активність (рух сприяє кращій мінералізації кісток під час їх утворення),
  • деякі види захворювань і тривалий прийом ліків (наприклад, діуретики або гормони щитовидної залози),
  • стимулятори (алкоголь і сигарети, кофеїн і теїн) руйнують постачання кальцію,
  • енергетичні напої, що збільшують екскрецію кальцію з сечею.

Що знижує ризик остеопорозу?

Для здорових і міцних кісток найбільш важливим є правильне харчування, збагачене мінералами: кальцієм і магнієм, а також вітамінами D, K і C. Кальцій є не лише основним компонентом кісткової тканини, але й мінералом, необхідним для правильного функціонування нервової системи і м'язів. Вітамін D, в свою чергу, необхідний в процесі засвоєння кальцію. Вітаміни К і С, навпаки, сприяють мінералізації кісток і нормальній роботі кістково-формуючих клітин.

Про що треба пам’ятати, щоб мати сильні кістки?

1. Збалансований раціон, багатий кальцієм, вітаміном D і білком

Найбільш важливими джерелами кальцію є молоко і молочні продукти: йогурти, кефіри, а також будь-які інші молочні продукти. Крім того, цей мінерал міститься в зелених овочах (броколі, шпинаті, петрушці, кольрабі) та бобових (квасолі, сої). У свою чергу, джерелом вітаміну D є риб'ячий жир, а також жирна морська риба, яєчний жовток, жовті сири, молоко, масло, маргарин, куряча печінка. На жаль, важко забезпечити правильну дозу вітаміну D самим лише харчуванням: це єдиний вітамін такого типу.  Головним його джерелом є синтез в шкірі, яка піддається впливу сонця протягом весняно-осіннього періоду. 

Магній, у свою чергу, міститься в горіхах, насінні і цільнозернових злаках. Кращим джерелом вітаміну К, з іншого боку, є будь-які соління, дозріваючі сири і (в обмеженій кількості) зелені листові овочі. Істотну роль тут відіграють пробіотичні бактерії, тому що саме вони переробляють вітамін К1, який, наприклад, міститься в овочах, в активну форму (К2).

Важливу роль відіграють також інші поживні речовини, такі як вітамін А, який збільшує міцність кісток; вітамін С бере участь у виробленні колагену, вітамін В6 – підтримує правильний розвиток кісток, а калій запобігає виведенню кальцію з сечею.

2. Вплив сонця

Вітамін D утворюється в організмі під впливом сонячних променів, що потрапляють на шкіру, а потім перетворюються на вітамін D3. Навіть продукти харчування не постачають його в такій кількості, як щоденне перебування на сонці біля 30 хвилин. У той час як навесні і влітку перебування на сонці не є проблемою, восени і взимку, на жаль, воно ускладнене. Крім того, застосування УФ-фільтрів для шкіри значно знижує синтез вітаміну D в шкірі: УФ-фільтр з фактором захисту 10 викликає зниження радіації на 90%. Тому найбільш доцільно перебувати на сонці без сонячних фільтрів з 15 до 18 години приблизно годину на день.

3. Фізична активність.

Помірне зусилля стимулює процеси формування кісток, також елементом профілактики є регулярні фізичні навантаження, бажано на свіжому повітрі. Особливо корисні силові та ізометричні вправи, а також аеробіка. Вони покращують міцність кісток, запобігають втраті кісткової маси і збільшують її приріст. Крім того, вони зміцнюють м'язи, важливі для правильного функціонування кістково-суглобової системи.

4. Медичне обстеження

Періодичне відвідування лікаря і діагностичні обстеження дозволяють оцінити стан кісток на ранній стадії остеопорозу, коли втрата кісткової маси прогресує безсимптомно. Рекомендовані обстеження:

  • рентген (RTG),
  • комп'ютерна томографія (QCT),
  • денситометрія (BMD-bone Mineral Density).

Особливо рекомендується обстеження жінок після 50 років і чоловіків після 60 років для того, щоб визначити ризики і можливі профілактичні процедури. Такі обстеження рекомендовані також після тривалої іммобілізації кісток (понад 1 місяць), метаболічних захворювань, пов'язаних з кальцієвим обміном (наприклад, гіперфункція паращитовидних залоз, синдроми мальабсорбції, стан після оперативного видалення шлунка або тонкої кишки), при ревматоїдному артриті чи анкілозуючому запаленні суглобів хребта (що триває довше, ніж 5 років), нирковій недостатності, а також при тривалому прийомі стероїдних та протисудомних препаратів (понад 5 років) і гормонів щитовидної залози (понад 10 років).

Зміна способу життя в боротьбі з остеопорозом

Збалансований раціон, перебування на сонці, фізична активність, контрольні медогляди, - потрібно небагато, щоб уникнути ускладнень, пов'язаних з демінералізацією кісток. Вжиті на ранній стадії заходи дозволять мінімізувати ризик і навіть зупинити процеси демінералізації кісток, забезпечивши їх правильну щільність і міцність.