Простата

Гіперплазія передміхурової залози є одним з найбільш поширених захворювань у чоловіків після 50 років. Лікарі вважають, що з нею бореться половина п'ятдесятирічних, 75 відсотків чоловіків після 80 і до 90 відсотків чоловіків у віці 90 років і більше. Незважаючи на свою поширеність, гіперплазія передміхурової залози все ще перебуває під щільною завісою міфів, породжених невіглаством і страхами чоловіків.

Маленька залоза з великим значенням

Передміхурова залоза, яку також називають простатою, розташована трохи нижче сечового міхура. Оскільки вона оточує сечівник, її гіперплазія відчувається насамперед через проблеми з сечовипусканням. Основна функція передміхурової залози - це утворення рідини, яка містить глюкозу і визначає рухливість та життєздатність сперматозоїдів, що безпосередньо пов'язано з так званою біологічною цінністю сперми і чоловічою фертильністю.

Причина не лише у віці

За правильне функціонування передміхурової залози відповідає ряд факторів, серед яких найбільш важливими є тестостерон, який виробляється в яєчках. Саме зниження вироблення тестостерону і перетворення дигідротестостерону, що відбуваються з віком, вважаються основними причинами гіперплазії передміхурової залози.

Ці процеси зазвичай починаються приблизно на 45-му році життя, однак, багато вчених вказують на все частішу появу гіперплазії передміхурової залози у значно молодших чоловіків. Такі спостереження, схоже, підтверджують, що безпосередньою причиною виникнення хвороби є порушення вироблення тестостерону, проте непрямі причини цього явища слід вбачати в неправильному харчуванні та способі життя.

Доброякісна гіперплазія - серйозні наслідки

Доброякісна гіперплазія передміхурової залози, яку також називають аденомою передміхурової залози, або як її називають лікарі, ДГПЗ (BPH - від англ. benign prostatic hyperplasia) - це повільний процес, який призводить до гіперплазії (збільшення) простати. У міру зростання передміхурова залоза все сильніше тисне на сечівник і викликає збільшення проблем з сечовипусканням. Спочатку це спричиняє лише посилення дискомфорту та еректильної дисфункції і зниження лібідо.

За відсутності лікування гіперплазія передміхурової залози може, однак,  призвести до цілого ряду ускладнень, починаючи від рецидивуючих інфекцій сечовивідних шляхів через утворення каменів в сечовому міхурі аж до уросепсису (масивна інфекція всього організму, що виникає в результаті затримки сечі), і вимагаючи негайного медичного втручання.

Не такі страшні обстеження, як їх малюють

Після 40 років кожен чоловік повинен проходити щорічне профілактичне обстеження простати. В його основу покладено дослідження передміхурової залози, яке проводиться per rectum (через задній прохід). При виявленні гіперплазії передміхурової залози також рекомендується УЗД черевної порожнини.

Збільшення простати або діагностування у найближчих членів родини раку передміхурової залози пов'язане з необхідністю проведення аналізу крові для визначення рівня маркерів PSА - простат-специфічного антигену, наявність якого в крові може свідчити про злоякісність аденоми. Обстеження PSА повинні проходити регулярно всі чоловіки, які досягли 45 років. Проте варто пам'ятати, що підвищений рівень PSА у 30% випадків не обов’язково означає наявність раку; це лише показник того, що потрібно пройти більш ретельне обстеження, включаючи УЗД передміхурової залози.

Чоловіча проблема - чоловіче рішення

З доброякісною гіперплазією передміхурової залози борються перш за все шляхом фармакологічного лікування. Перші симптоми знімаються ліками, які знижують тонус гладких м'язів сечовивідних шляхів, зменшують набряк і гіперемію сечового міхура та покращують еластичність простати. При більш серйозній формі гіперплазії передміхурової залози лікар може також порекомендувати засоби для зменшення об’єму аденоми простати та альфа-блокатори для покращення відтоку сечі.

Збільшення фізичної активності, а також зміна раціону харчування є основними рекомендаціями як для профілактики, так і для лікування. Щоб забезпечити належний стан та функціонування передміхурової залози, потрібно збагатити свій щоденний раціон великою кількістю жирної морської риби, овочів, фруктів і рослинних олій – особливо олії з гарбузового насіння. Також надзвичайно корисні такі рослинні компоненти, як екстракт кореня кропиви і плодів сабалової пальми.