1. doppelherz.ua
  2. Довідник здоров'я
  3. Припливи і пітливість - як полегшити симптоми менопаузи?

Припливи і пітливість - як полегшити симптоми менопаузи?

З настанням менопаузи в організмі жінки починають відбуватися численні зміни. В першу чергу, починається повільне згасання роботи яєчників, яке пов'язане, в основному, з дефіцитом гормонів, що виробляються ними, – прогестерону і естрогену. Саме дефіцит цих речовин викликає ряд неприємних симптомів.

Найбільш поширеними є холодний піт, припливи, безсоння і проблеми з вагою. Більшість з них можна полегшити за допомогою різних видів добавок, зміни раціону або домашніх засобів. Однак, частині жінок природні методи не дають результату. Тоді необхідна консультація лікаря і додаткова терапія, наприклад, гормональна.

Припливи і пітливість - як боротися

Припливи є одним з найбільш характерних симптомів менопаузи. Вони проявляються раптовою хвилею тепла, що проходить по всьому тілу, яке особливо відчувається в ділянці голови та шиї. Припливи можуть мати різну інтенсивність і тривати від 30 секунд до 30 хвилин. Вони часто супроводжуються червоними плямами на обличчі і шиї, сильним потовиділенням, відчуттям запаморочення та слабкості і навіть прискореного серцебиття.

За таку реакцію відповідає зменшення естрогенів в організмі. Зниження рівня гормонів порушує роботу гіпоталамуса, так званого "термостата тіла", який посилає в мозок помилкову інформацію про те, що організм занадто гарячий. Мозок наказує організму позбутися тепла, що викликає негайну сильну реакцію серця, судин і нервової системи. Це проявляється в тому, що:

  • кровоносні судини розширюються,
  • пульс збільшується,
  • робота залоз прискорюється,
  • тіло заливається потом,
  • шкіра стає вологою, настає різке охолодження тіла.

Звичайно, кожна жінка відчуває припливи дещо по-різному. Однак, загальне враження дуже неприємне і виснажливе, тим більше що організм жодним чином не попереджає про майбутній приплив, який може з'явитись буквально в будь-який момент - як вдень, так і вночі.

Боротьба з холодним потом і припливами може тривати до декількох років. Однак, можна дещо полегшити небажані симптоми, обмеживши:

  • вживання кави,
  • споживання алкоголю,
  • паління,
  • прийом знеболювальних без рецепта.

Крім того, ви також можете використовувати домашні засоби, наприклад:

  • пити охолоджені настої і трав'яні чаї

Кращими травами для припливів є шавлія, м'ята перцева, червона конюшина, листя малини, а також солодка і валеріана. Готові суміші можна купити в магазині або заварювати трави на свій смак. Однак слід пам'ятати про регулярність вживання настоїв, інакше вони не будуть мати значної ефективності.

  • додавання яблучного оцту в напої

Страви також можна збагачувати яблучним оцтом. Досить двох розведених столових ложок на   день. Вони впливатимуть на регулювання потовиділення і виділення токсинів під час припливів, відновлюватимуть необхідні мінерали і сприятимуть ревіталізації. Це дозволить організму швидше відновлюватися після нападів жару.

Прийом рослинних харчових добавок, що містять біотин, фолієву кислоту і фітоестрогени.

Збагачення харчування, в основному, пов'язане з фітоестрогенами, тобто рослинним еквівалентом людських естрогенів, які частково заповнюють дефіцит, що виникає в результаті менопаузи. Більшість таких інгредієнтів містять сою і лляне насіння, тому вони особливо рекомендовані. Екстракти цих рослин також часто зустрічаються в добавках для жінок у віці статевого дозрівання.

Менопауза і безсоння - що допоможе

Ще один дуже поширений симптом під час клімактеричного періоду - це безсоння. Його часто викликають нічні напади жару і холодний піт, але іноді воно також викликане дратівливістю і загальною збудженістю. На жаль, гормональні зміни, пов'язані з припиненням роботи яєчників, суттєво впливають на настрій жінок в період менопаузи. Вони можуть бути плаксивими, відчувати підвищену втому, гнів і навіть депресивні стани. Емоційна нестабільність істотно впливає на якість сну, надто раннє прокидання, проблеми зі сном.

Щоб покращити засинання, можна:

  • використовувати трав'яні настої меліси, звіробою, шишок хмелю або добавки, що їх містять,
  • лягати спати раніше і в той самий час,
  • заспокоювати себе перед сном за допомогою розслаблюючої музики або прийому ванни,
  • споживати харчові добавки, що містять мелатонін, який регулює добовий ритм і покращує якість сну,
  • приймати магнієві препарати, збагачені вітаміном В6, які сприяють засвоєнню макроелементу;
  • займатися спортом вранці або йогою ввечері,
  • зашторювати на ніч вікна. Особливо навесні і влітку, коли сонце встає раніше, і чутливий гіпоталамус може занадто швидко реагувати на світло, викликаючи передчасне прокидання.

Менопауза, втрата або збільшення ваги?

Багато жінок також скаржаться на значні коливання ваги. Багато говорять про збільшення ваги під час менопаузи, але правда в тому, що більшість жінок також може неприродно схуднути. За все відповідають стани апатії, викликані низьким рівнем естрогенів, які у одних викликають зниження апетиту, а у інших його збільшення та необхідність компенсувати емоційні стани додатковим вживанням їжі. Те ж саме відбувається у людей під час депресії.

Насправді, депресія і менопауза мають між собою багато спільного. Вони часто трапляються одночасно і обидві супроводжуються низькою самооцінкою, інтенсивними і екстремальними емоційними станами, проблемами зі сном. Лікарі припускають, що зниження рівня естрогену у жінок в клімактеричному періоді призводить до зниження серотоніну, який називають гормоном щастя. Від його дефіциту страждають і хворі на депресію.

Підвищена емоційність, апатія і депресивні стани можуть викликати підвищений апетит і привести до значного збільшення ваги. Це небезпечно, оскільки в період менопаузи також знижується швидкість метаболізму. Через це жінки набирають вагу швидше і мають велику проблему з втратою зайвих кілограмів.

Щоб прискорити обмін речовин і стимулювати організм, необхідно:

  • займатися спортом і уникати сидячого способу життя,
  • вживати їжу регулярно,
  • споживати частіше, невеликими порціями (4-5 разів на день),
  • вживати більше продуктів з вмістом кальцію та вітаміну D,
  • доповнити або збагатити свій раціон магнієм, калієм і цинком,
  • не практикувати "голодування".

Спеціальні дієти не рекомендуються, оскільки вони уповільнюють обмін речовин і призводять до ефекту йо-йо. Страви потрібно вживати регулярно і подбати про те, щоб харчування було збалансоване. Також варто перевірити рівень магнію, калію і цинку в крові. Під час менопаузи організм жінки має велику потребу в цих макроелементах. Вони відіграють вирішальне значення у перетравленні цукрів і жирів. Дефіцит деяких з них проявляється втомою, відчуттям млявості, проблемами зі сном і навіть підвищеною вагою.

Інші, нетипові симптоми менопаузи

  • випадіння і ослаблення волосся

Стан волосся змінюється через коливання гормонів. Воно часто починає випадати і стає ламкішим ще до початку менопаузи. Через зменшення кількості естрогенів і збільшення кількості тестостерону приплив крові до волосяних фолікулів обмежений. Волосся також стає схильним до пересушування, що, в свою чергу, прискорює його ламкість.

  • проблеми з сухою шкірою обличчя

Шкіра також висихає, вона може лущитися, свербіти, червоніти і легше подразнюватись. Її потрібно регулярно зволожувати, оскільки з віком та внаслідок зниження гормонів вона виробляє все менше шкірного сала і втрачає здатність утримувати воду. Через це епідерміс стає тоншим і схильним до пошкоджень. Висушена шкіра швидше старіє і втрачає блиск. Тому багато жінок під час менопаузи помічають, що зморшки у них з'являються набагато швидше.

  • гіпертонія і підвищення рівня холестерину

Крім естетичних змін, жінки також можуть відчувати погіршення стану здоров'я через гіпертонію та підвищення рівня холестерину. Тому в період менопаузи необхідно регулярно проходити медичне обстеження. Можна також доповнити свій раціон лікарськими травами, які регулюють тиск і стабілізують рівень холестерину. Це суцвіття глоду, трава сердечника, кульбаба лікарська. Також можна використовувати препарати, що містять екстракт артишоку, олію насіння примули, лушпиння насіння подорожника.

  • втрата щільності кісткової тканини

Найкращий спосіб не втратити щільність кісткової тканини - збалансоване харчування, багате кальцієм (тобто молочними продуктами) і фітоестрогенами (що містяться в сої і лляному насінні). Зазвичай це естроген, який підтримує кістки в здоровому стані, але його рівень різко знижується під час менопаузи.

  • проблеми з пам'яттю

Проблеми з пам'яттю під час менопаузи також викликані зниженням естрогену. Багато людей пов'язують їх з віком, але, як правило, коли скарги на жіночу менопаузу нормалізуються, проблем з пам'яттю також стає менше. Якщо є проблеми з концентрацією уваги і частим забуванням, рекомендується застосовувати кортизол. Також рекомендується тренувати пам'ять – розв’язувати кросворди, грати в шахи, читати.

Як полегшити симптоми менопаузи, якщо домашні засоби не працюють

Існує певна група жінок, для яких домашні засоби лікування симптомів, пов'язаних з менопаузою, не спрацюють або матимуть дійсно незначний ефект. Таким жінкам знадобиться додаткова медична консультація і, ймовірно, їх направлять на гормональну терапію.

Замісна гормональна терапія ЗГТ полягає у прийомі різних похідних естрогену (наприклад, естрадіолу). Вони можуть вводитись внутрішньом'язово (у вигляді ін'єкцій), вагінально (глобули), підшкірно (за допомогою імплантату), через шкіру (гелі та пластирі) або перорально (класичні таблетки).

  • протипоказання

Метод підходить не всім. Не рекомендується пацієнткам з каменями в жовчному міхурі, захворюваннями печінки, порушеннями ліпідної системи, гіпертонією і тромбофлебітом.

  • переваги

Здоровим жінкам це приносить хороші результати. Розпочавши раніше (до 60 років), можна навіть запобігти розвитку деяких захворювань, наприклад, остеопорозу і серцево-судинних захворювань.

Коли виникають симптоми менопаузи?

Період менопаузи у жінок зазвичай починається після 45-55 років. Проте, все частіше трапляється, що перші симптоми виникають у набагато молодших жінок, навіть до 40 років. В таких випадках говорять про так звану ранню менопаузу. На її появу впливає не лише генетична схильність і загальний стан здоров'я організму, але й спосіб життя. Менопауза прискорюється стимуляторами, надмірним вживанням ліків і нездоровим харчуванням (з низьким вмістом вітамінів і мінералів).

Менолайф
Доппельгерц актив
Менолайф
Для жінок з ознаками менопаузи
  • Поєднання двох фітоестрогенів
  • Біотин для краси шкіри та волосся
  • Краса та впевненість у період перименопаузи