1. doppelherz.ua
  2. Довідник здоров'я
  3. Що таке пробіотичні бактерії?

Що таке пробіотичні бактерії?

Пробіотичні бактерії – це корисні для здоров'я живі мікроорганізми, які є складовим природним елементом кишкової системи. Термін «пробіотик» стосується величезної кількості мікроорганізмів. Але їх дія залежить не від самої приналежності до виду, а від штаму, який повинен мати чітко визначені генетичні та фізіологічні характеристики, такі як вироблення певних ферментів і білків.

Так само, як якість вина залежить не тільки від сорту винограду (наприклад, Каберне), а насамперед від винограднику і року збору врожаю.

Пробіотики (грецькою "для життя") – це живі мікроорганізми, присутні в їжі, котрі чинять благотворний вплив на бактеріальну флору кишечника. Існують різні типи мікроорганізмів: гриби, віруси і бактерії. Пробіотики – це бактерії, в основному молочна кислота.

Кишечник та його імунна система

У кишечнику знаходяться тисячі видів бактерій. Це дуже складне середовище. Деякі бактерії приступні там постійно, інші постачаються з їжею і лише проходять через травну систему. Коли ми споживаємо їжу, ми перетравлюємо поживні речовини, а також мікроорганізми, частиною яких є патогени (збудники хвороб). Кишковий мікробіом - це сукупна назва всіх мікроорганізмів, присутніх в кишечнику.

Людський організм автоматично знає, як захистити себе від патогенів. Цю роль відіграє імунна система. Вона працює по всьому організму, однак велике значення має кишечник. Це цілком очевидно, враховуючи всі мікроорганізми, присутні там.

Клітини, що беруть участь в імунних  процесах, називаються імунними. Їх завдання полягає в тому, щоб відрізнити в кишечнику шкідливі (патогенні) організми від нешкідливих. Ці клітини виконують дві ролі:

  • Вони утворюють антитіла, що перешкоджають прилипанню патогенів до стінок кишечника.
  • А ще запобігають захисній реакції організму на нешкідливі мікроорганізми, такі як бактерії, що зазвичай знаходяться в кишечнику, або поживні речовини (захисна реакція на поживні речовини викликає алергію).
Artischocken
Печінка і травлення

Надзвичайні цілющі властивості артишоку звичайного були відкриті ще в давнину. Він родом з Північної Африки, звідки в Європу його привезли греки. До України він потрапив, найвірогідніше, з Середземномор'я, як різновид іспанського артишоку. Однак через недостатні кліматичні умови його вирощування в Україні не поширене.

Кишкова флора

Європейські вчені вивчили мікрофлору у немовлят. До народження дитина розвивається в середовищі, вільному від мікробів: її шлунково-кишковий тракт також позбавлений мікроорганізмів. Після народження відбувається заселення кишечника бактеріями ззовні; склад бактеріальної флори стабілізується приблизно через два роки. Наразі ми не знаємо всіх мікроорганізмів, котрі, проходячи через травну систему, колонізують кишечник в ранньому віці. Людський організм обирає бактерії, які залишаться в ньому на все життя. У кожного з нас свій склад кишкових бактерій.

Між мікрофлорою і імунною системою відбувається постійна взаємодія. Дослідження в цій сфері показують, що мікрофлора має безліч функцій, хоча не всі вони ще досі відомі. Проте вчені почали з’ясовувати деякі з них, наприклад:

  • участь у травній функції,
  • вплив на метаболізм холестерину,
  • протидія заселенню шкідливими мікроорганізмами,
  • регулювання імунної відповіді та вплив на дозрівання імунної системи у дітей
  • вплив на так звану кишково-мозкову вісь і нервову гормональну регуляцію.

Критерії пробіотиків

Пробіотики - це живі мікроорганізми. Вони потрапляють до кишечника разом з їжею. Також відомий їх сприятливий вплив на бактерії, що знаходяться в кишковій флорі. Це необхідний критерій для визнання організму пробіотичним.

Було виділено більше двадцяти критеріїв, що характеризують ті специфічні мікроорганізми, які виконують пробіотичну дію. Коло дослідників погоджується з п'ятьма з них:

  • людське походження,
  • відсутність шкідливості,
  • жовчостійкість,
  • здатність пережити технологічні процеси і термін зберігання,
  • доведено сприятливий вплив на здоров'я.

Підтверджена дія пробіотиків

У світлі всіх досліджень, які проводяться нині, деякі молочнокислі бактерії:

  • Знижують дію деяких патогенних мікроорганізмів.
  • Підвищують імунітет до інфекцій (наприклад, діарея).
  • Зміцнюють силу дії кишкової флори на деякі алергічні реакції.
  • Підвищують якість життя пацієнтів, котрі страждають колітом.

З точки зору перерахованих пунктів результати підбадьорюють, однак вимагають подальшого вивчення. Наразі загальну підтримку отримав певний вплив на:

  • зміцнення імунної системи,
  • зниження дії збудників в кишечнику,
  • скорочення тривалості ротавірусної діареї,
  • полегшення симптомів непереносимості лактози.

Від чого залежить пробіотична дія молочнокислих бактерій?

Тип штаму

Молочнокислі бактерії класифікуються у види: Lactobacillus, Bifidobacterium, потім у типи (наприклад, Lactobacillus acidophilus) і, нарешті, у штами (зазвичай позначаються абревіатурами або номерами, наприклад, DDS-1). Виявлена сприятлива дія пробіотиків впливає лише на певні специфічні типи бактерій. Але не можна стверджувати, що всі пробіотичні штами або навіть специфічні види мають однаковий вплив на здоров'я.

Категорія населення

Враховуючи той факт, що кожен з нас має унікальну конфігурацію бактеріальної флори, пробіотики не обов'язково демонструватимуть однакову дію на кожного члена популяції. Зокрема, відмінності будуть стосуватись різних вікових груп. З цієї причини деякі бактерії виявляли корисну дію лише на немовлят і маленьких дітей. Це той випадок, коли бактерії впливали на тривалість діареї. Люди похилого віку також є цільовою аудиторією, коли справа доходить до пробіотиків, тому що їх життєво важливі функції зазвичай порушені. Триває європейська програма досліджень сприятливого впливу пробіотиків на літніх людей шляхом оновлення та посилення активності їх бактеріальної флори.

Комфорт травлення

Здоровий кишечник забезпечує правильне травлення і безпроблемне випорожнення. Однак, часом навіть здорового харчування і спортивного способу життя недостатньо для підтримки належного функціонування травної системи. Сучасні умови життя, сповнені стресів і нервових зривів, промислово оброблені продукти харчування з безліччю штучних добавок та вживання лікарських препаратів порушують регулювання роботи шлунково-кишкового тракту. Для підтримки балансу кишкової флори необхідне регулярне використання пробіотичних бактерій, зазвичай молочнокислих.

Особливо корисну дію мають лише бактерії людського походження: вони природним чином заселяють кишковий епітелій і співпрацюють з ним за принципом симбіозу.

 

Дисбаланс може призвести до дискомфорту травлення

70% імунної системи розташовано в шлунково-кишковому тракті. Здорові пробіотичні бактерії, що населяють кишечник в тісній співпраці з клітинами імунної системи кишечника, захищають наш організм від несприятливих, патогенних бактерій. Збалансована мікрофлора також покращує засвоєння поживних речовин з їжі і може виробляти багато вітамінів.

Вживання правильно підібраних і протестованих пробіотичних бактерій може бути хорошим варіантом для покращення комфорту вашого повсякденного життя. Найбільш ефективними є штами, точно визначені генетичними і біохімічними методами та вивчені клінічно.