Кров'яний тиск

Кров'яний тиск, який також називають артеріальним тиском, це параметр, що визначає натиск, який кров робить на стінки артерій - судин, через які вона перекачується з серця в усі органи тіла. Він дуже важливий при оцінці загального стану здоров'я людини. Занадто низький (наприклад, в результаті крововиливу) тиск може призвести до ішемії органів і шоку, що становить безпосередню загрозу життю.

У свою чергу, хронічний високий тиск може збільшити ризик серцевих і серцево-судинних захворювань, розвитку атеросклерозу, захворювань нирок та очей і навіть інсульту. З цієї причини дуже важливо регулярно перевіряти артеріальний тиск, щоб за необхідності нормалізувати його і запобігти ускладненням зі здоров'ям.

Як вимірювати кров'яний тиск?

Артеріальний тиск вимірюється за допомогою тонометра. Надувну манжету потрібно розташувати на лівому передпліччі або зап'ястку і одягати безпосередньо на голе тіло (ніколи на одяг). Рука, на якій здійснюється вимірювання, повинна бути стійко підперта так, щоб манжета перебувала на рівні серця.

Щоб вимірювання було правильним, утримайтесь від вживання кави, паління та вживання алкоголю не менш ніж за півгодини до обстеження. Під час вимірювання найкраще перебувати в сидячому або лежачому положенні. Не слід говорити або виконувати будь-які додаткові дії, лише тоді результати будуть правильними.

Вимірювання тиску потрібно робити завжди в один і той самий час і записувати їх. Систематичність дозволяє визначити, чи дійсно у вас є гіпертонія. Не рекомендується керуватись одноразовим вимірюванням. Якщо зазвичай тиск правильний, і одного разу він піднявся, не потрібно панікувати. Варто спокійно почекати п'ять хвилин і повторити вимірювання. Часто буває так, що друге вимірювання знаходиться вже в межах норми.

Яким має бути правильний кров'яний тиск?

Нормальний кров'яний тиск становить 120/80 або менше; з позначкою вище 120/80 тиск вважається підвищеним, а вищий 140/90 означає гіпертонію. Верхня цифра завжди визначає систолічний артеріальний тиск, тобто той, що виникає в результаті удару серця. Нижня цифра визначає діастолічний артеріальний тиск, тобто артеріальний тиск, який з’являється в артеріях під час розслаблення серця. Таким чином, систолічний тиск є максимальним, якому піддаються артерії. Тому це особливо важливо для людей після 50 років.

Що впливає на кров'яний тиск?

Факторів, котрі впливають на підвищений кров'яний тиск, може бути безліч, серед найбільш поширених - занадто велика кількість солі в раціоні, відсутність фізичної активності, тривалий стрес, гормональні порушення, хвороби серця або нирок, споживання їжі з високим ступенем обробки (наприклад, фастфуд).

Результати гіпертонії

Гіпертонія - це хвороба, яка розвивається повільно, і її симптоми, такі як тиск у голові, порушення сну, підвищена знервованість або запаморочення, часто сприймаються як перевтома. З цієї причини симптоми гіпертонії часто применшується людьми, які від неї страждають. На жаль, якщо підвищений тиск не лікувати, це може призвести до ряду ускладнень і наслідків. Підвищення систолічного та/або діастолічного тиску крові збільшує ризик розвитку захворювань:

  • серця - гіпертрофія міокарда, підвищений ризик атеросклерозу, серцевої недостатності та навіть інфаркту міокарда,
  • мозку - збільшення ризику інсульту, прискорення розвитку деменції,
  • серцево-судинної системи - зниження еластичності кровоносних судин,
  • нирок - пошкодження ниркових клубочків, які слугують для фільтрації крові, що може призвести до ниркової недостатності,
  • очей - звуження і пошкодження судин сітківки та погіршення зору.

Гіпотонія - що це таке і чи може вона бути небезпечною для здоров'я?

Нас може турбувати не лише занадто високий тиск, але й занадто низький. Жінки в середньому мають трохи нижчий тиск, ніж чоловіки. Гіпотонію у них діагностують, коли тиск становить біля 90/60 мм рт. ст. або менше (у чоловіків - при 100/70 мм рт. ст. або менше).

Ця хвороба найчастіше стосується, передусім, діастолічного тиску, коли він падає нижче 100 мм рт. ст. (однак ця цифра залежить від різних факторів, наприклад, віку). Низький тиск самий по собі не є небезпечним і навіть знижує ризик розвитку інсульту або серцевого нападу. Однак, може призвести до неприємних і важких симптомів, а також може бути ознакою більш серйозних захворювань. У деяких випадках, наприклад, у вагітних жінок, низький тиск, що призводить до непритомності, може бути небезпечним (неконтрольоване падіння через втрату свідомості може загрожувати вагітності). Гіпотонія, або гіпотензія, може проявлятися, зокрема: млявістю, відчуттям постійної втоми, холодними ногами і руками, проблемою з концентрацією уваги, запамороченням і головними болями, підвищеною чутливістю до змін погоди, сповільненою реакцією і сонливістю. До менш типових симптомів гіпотонії можна віднести також шум у вухах, серцебиття, нічне потіння, непритомність.

Що може бути причиною гіпотонії?

Занадто низький тиск часто зустрічається у молодих людей, підлітків, особливо високих. Він також характерний для спортсменів. Гіпотонія також може бути генетично обумовлена або проявлятися тимчасово, в стресових ситуаціях. Серед причин виникнення захворювання ми знаходимо, серед інших, серцево-судинні та серцеві захворювання, гормональні порушення, захворювання нирок, інфекції, неврологічні розлади і навіть прийом деяких ліків. Тому симптоми гіпотонії ніколи не потрібно недооцінювати, їх слід сприймати як показання для проведення медичного обстеження.

Як лікувати занадто низький тиск?

Якщо гіпотонія є результатом іншого захворювання, то потрібно лікувати основну хворобу. Однак, якщо низький тиск виникає самостійно, тут можна допомогти фармакологічно. Відповідні ліки вам порекомендує лікар, але зазвичай лише тоді, коли домашні засоби не допомагають.

Як можна спробувати впоратися з низьким тиском самостійно? У випадку його раптового падіння нам допоможе положення лежачи з ногами, піднятими вище верхньої половини тіла, можна також сісти з головою між колінами або випити кави, чай, енергетичний чи інший напій з вмістом кофеїну (наприклад, колу). У довгостроковій перспективі з гіпотонією можна боротися, змінюючи свій спосіб життя на більш здоровий. Допоможе в цьому більше відпочинку (в тому числі активного) і менше стресу, а також здорове харчування, багате вітамінами і мінералами, які нам потрібні, та відповідне насичення організму водою.